Lubratech Madeni Yağlar, Ar-Ge Merkezi Kuracak

Lubratech Madeni Yağlar, Ar-Ge Merkezi Kuracak

Lubratech Madeni Yağlar, Ar-Ge Merkezi Kuracak

On yılı aşan bir süredir endüstriyel yağlar sektöründe faaliyet gösteren Lubratech Endüstriyel Yağlar; Gebze Güzeller OSB-de kurulmuş olan modern üretim tesisinde üretimini yapmakta olduğu ve yine yurt dışından ithal etmekte olduğu yüksek performanslı, kaliteli ürünleri ve konusunda deneyimli satış ekibiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Ürün kalitesini artırmak amacıyla faaliyet alanları ile ilgili Ar-Ge merkezi kurmaya hazırlandıklarını belirten, Lubratech Madeni Yağlar Yönetim Kurulu Başkanı Aybars Kıyak, 2018 ihracat hedeflerini yıllık cironun %30-u olarak belirlediklerini söyledi.

SUBCONTURKEY: Lubratech-in kuruluşu -hakkında bilgi verir misiniz?

Aybars Kıyak: Lubratech,  2009 yılında kuruldu. 2017 başı itibariyle de EPDK Lisanslı  üretici olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Firma kurucu ortakları Necdet Kıyak ve Aybars Kıyak-tır.1994 yılında Marmara üniversitesinde bitirdiğim ekonomi eğitimimi takiben 12 yıl süren özel sektör geçmişim bulunmaktadır. Necdet Kıyak-ın ise Hava Kuvvetlerinde Uzman Teknik Personel olarak 25 yıl süren iş hayatına ilaveten 30 yılı aşan özellikle endüstriyel yağ ürün grubunda tecrübesi bulunmaktadır. Bir baba-oğul hikayesi olarak,  1996 yılında Aysat Madeni Yağlar ile başladığımız madeni yağ serüvenimize Ocak 2009 tarihinde Lubratech şirketini,  son olarak da 2013 yılında WST Rüzgar Enerji şirketini kurarak yeni bir boyut kazandırdık.

Lubratech, özellikle sanayi sektörünün üretim prosesinin de ihtiyacı olan hammadde ve yardımcı madde niteliğinde olan ürünleri kendi markası -LUBRATECH- altında üretmekte ve pazarlamaktadır. Bu çerçevede dikey satış modeli ile 1200 adede yakın nihai kullanıcı ile çalışmaktadır.

Endüstriyel yağ  satış süreci, konusuna hakim mühendis eğitimi düzeyinde nitelikli satış personeli tarafından yürütülmektedir. Mevcut durumda satış yapılan ve hizmet verdiğimiz sektörleri; Otomotiv yan sanayi, demir çelik sanayi, bağlantı elemanları, tekstil sanayi, ağır metal sanayi sayabiliriz. Endüstriyel yağ ürün çeşitliliğimiz; Konvansiyonel Endüstriyel Yağlar (Hidrolik Yağlar, Dişli Yağları vs), Koruyucu Yağlar, Metal İşleme Yağları, Özel Gresler ve Çeşitli Yardımcı Kimyasal ürünler.

Endüstriyel yağlar konusundaki satış başarımıza ilaveten, motor yağları (ticari, otomotiv) ürün grubu konusunda yurt içi pazar payı önem kazanmaktır. Bu çerçevede 2018 yılı içerisinde motor yağları satış organizasyonu konusunda bayi yapılanması yapılacaktır. Bayi yapılanması ile  pazarı planlı stratejiler ile yönetmek hedefimizdir.

Farkı bir grup şirketimiz olan WST (Windfarm Service Technologies) firması ise kuruluşundan itibaren Türkiye-de bir ilke imza atmış ve rüzgar türbinlerinde ihtiyaç duyulan yağ değişim servis hizmetini gerçekleştirmek amacıyla sektörel onayları bulunan  bir ekipmanı yurtdışından ithal ettik.

SUBCONTURKEY: Türkiye pazarında ürünleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde kullanılıyor.

Aybars Kıyak: Hedefimiz, 2018 yılı içersin de endüstriyel yağlar konusunda olan satış başarımıza ilave olarak, motor yağları (ticari, otomotiv) ürün grubu konusunda da yurt içinde marka değeri yakalamaktır. 

SUBCONTURKEY:Lubratech-i rakiplerinden ayıran özellikler ve tercih edilir kılan özellikleri nelerdir?

Aybars Kıyak: Deneyimli kadrosu ile fark yaratan müşteri odaklı çalışma modelidir. Firmamız deneyimleri sonucu oluşan Know-How, yurt dışı kaynaklı katkıları  ve Tüpraş kaynaklı baz yağları kullanarak uluslararası standartlarda (ISO 9001,18001,14001 Kalite Belgeli) üretim yapmaktadır.

SUBCONTURKEY: 2017 yılı firmanız için nasıl geçti, değerlendirir misiniz? Madeni ve  motor yağları üretim ve satış anlamında nasıl bir değişiklik oldu?

Aybars Kıyak: Firmamız önemli bir dönüşüm süreci yaşıyor. 2016 yılında tamamlanan tesis yatırımımız sonrası 2017 başında aldığımız EPDK Madeni Yağ üretici lisansımız ile daha çevik ve hızlı bir yapıya dönüşmeye çalışırken, yurt içinde büyümeye devam etmeyi, küresel yayılma vizyonuyla da yurt dışında daha hızlı ilerlemeyi hedefliyoruz. Yurt dışında daha hızlı büyüme konusundaki rotamız; Afrika öncelikli hedef  pazarlardan bir tanesi ama Balkanları da bizim için diğer cazip pazarlar arasında sayabiliriz.

SUBCONTURKEY:Piyasaya yeni ürünler sunacak mısınız?

Aybars Kıyak: Firmamızın Ar-Ge Bölümü,  verimli endüstriyel çözümler yaratan  inovatif ürünlerin pazara sunulması  konusunda kesintisiz bir çalışma içersindedir. Bu kapsamda 2018 yılı içerisinde Ar-Ge merkezi olmak konusunda ön çalışmalara başlamıştır. 

SUBCONTURKEY:Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Aybars Kıyak: Prensip olarak firmamızın müşterisi ile çalışma modeli fayda odaklı satış şeklidir. Bu noktada bizim için fayda tanımı; müşterinin üretim prosesinin konusunda bilgili ve deneyimli Lubratech personeli tarafından incelenmesi sonucu ekonomik değer katan doğru ürünün tespit edilmesidir.

Yapılan detaylı çalışmalar sonucu çoğunlukla terzi usulü maksimum fayda yaratan ürünler  Ar-Ge departmanımızın çalışmaları sonucu dizayn edilmektedir.

SUBCONTURKEY: Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir? İhracatınız hakkında bilgi verir misiniz?

Aybars Kıyak: Yurt içinde sektörümüzde başta dövize endeksli artan hammadde maliyetleri olmak üzere 2017 sıkıntılı geçen bir yıl oldu. 2018 yılı için ise düşüncemiz hedef ciroların  yakalanacağı  ama kârlılıkların geçmiş yıllardaki gibi olmayacağı  yönündedir.

Bu nedenle yönümüzü yurtdışı pazarlara çevirdik bu amaçla tesisimiz de 2017 yılında yapmış olduğumuz yatırım sonucu yurt dışı müşterinin kalite beklentilerini karşılayan kaliteli nihai ürün üretim düzeyine ulaştık. 2018 ihracat hedefimiz; yıllık ciromuzun %30 miktarını yurt dışı satışları ile gerçekleştirmektir.  
SUBCONTURKEY: Türkiye-de ithalatın dışında yerli madeni yağ üretimi konusundaki görüşleriniz nedir, uluslararası rekabette avantaj ve dezavantajlı durumları var mı? Türkiye-de yerli üretimi artırmak için neler yapmak gerekiyor?

Aybars Kıyak: Türkiye de madeni yağ sektörü ne yazık ki piyasada yanlış tanınıyor. Daha önce bu sektörde faaliyet gösteren bazı firmaların yanlış satışlar yapmış olması, ne yazık ki tüm sektörü gerek resmi kuruluşlar nezdinde gerekse genel kanı olarak olumsuz tanıtmıştır. 

Madeni yağ sektörü son dönemde yapılan doğru yatırımların olumlu etkilerine ilaveten; özellikle yurt dışı kaynaklı gelen baz yağların kalitelerindeki artış ile  yine yurt dışı kaynaklı katık firmalarının  doğru yönlendirmeleri sonucu  uluslararası kalitede bir ürün üretme potansiyeline kavuşmuştur.

Türkiye-de yerli ürün üretimin desteklenmesi; öncelikle resmi kurum ve kuruluşların bu sektöre bakış açılarını olumsuzdan olumluya doğru değiştirmesi ve sektörün önündeki bürokratik engelleri kaldıran düzenlemelerin yapılması ile mümkündür.